نرم‌افزار پیشرفته شماران در راه بازارهای بین‌المللی

تاکنون ۶ کشور منطقه برای واردات نرم افزار پیشرفته شماران اعلام آمادگی کرده‌اند


بزرگ‌ترین شرکت تولید نرم‌افزارهای یکپارچه مدیریتی با عرضه نرم‌افزار یکپارچه چندزبانه و ایجاد سازمان‌های سبز با حذف کاغذ و همچنین تولید نرم‌افزارهای سفارش مشتری، به بازارهای بین‌المللی راه می‌یابد.

 مهندس پویا الیشایی مدیرعامل جدید شرکت تولیدی "شماران سیستم" با اعلام این خبر گفت: این شرکت با سابقه ۲۵ سال تولید انواع نرم‌افزارهای مدیریتی و بهای تمام شده برای سازمانها، کارخانه‌های تولیدی و شرکت‌های بازرگانی و خدماتی، اخیرا با توسعه فعالیتهای خود و تاسیس شرکت صادراتی "شماران تک سیستم" زمینه راه یابی تولیدات خود به بازارهای بین المللی را فراهم کرده است.
وی با اعلام اینکه تاکنون ۶ کشور منطقه برای واردات نرم افزار پیشرفته شماران اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: با توسعه و انجام تغییرات در مدیریت شرکت، تمام زیرساختهای مورد نیاز برای حضور در بازارهای بین المللی را فراهم و آماده کرده ایم بطوری که از اکتبر ۲۰۱۵ محصولات ما در کشورهای منطقه نصب و بهره برداری می شود.
الیشایی با بیان اینکه اخیرا برند شرکت شماران به مهم‌ترین برند تولید نرم افزارهای یکپارچه مدیریتی تبدیل شده است، صادرات محصولات خود را پس از حضور در بازارهای منطقه، به کشورهای اروپایی و آمریکایی گسترش خواهیم داد اضافه کرد: ما از یک سو نرم افزاری را تولید کرده ایم که برخلاف نرم افزارهای موجود، بجای اینکه سازمان ناچار باشد خود را با آن تطبیق دهد، نرم افزار خود را با شرایط سازمان تطبیق می دهد و به همین منظور، سامانه تولید نرم‌افزارهای سفارش مشتری را نیز راه اندازی کرده ایم. وی افزود: از سوی دیگر، بزودی گواهینامه و تاییدیه بین‌المللی ارزیابی کیفی از مهمترین سازمان ارزیابی بین المللی نرم افزار را دریافت می کنیم که در این صورت، ما نخستین شرکت تولید کننده نرم افزار هستیم که تاییدیه بین المللی نرم افزار یکپارچه مدیریتی را دریافت می کند.

مدیرعامل شماران سیستم درباره محصولات جدید این شرکت گفت: یکی از مشکلاتی که شرکتهای بزرگ ایرانی با نرم افزارهای ERP (برنامه ریزی منابع سازمان ) خارجی دارند این است که به دلیل تفاوت قوانین ، عرف های تجاری و اقتصاد کشور ما با قوانین تجاری سایرکشور، قادر به استفاده از آن در سازمان خود نیستند و ناچار می شوند آن را کنار بگذارند علاوه برآن ERP های خارجی بسیار گرانقیمت بوده و پشتیانی آنها نیز پر هزینه است بخشی از خریداران ایرانی پس از تجربه ناموفق به شرکتهای ایرانی مراجعه می کنند، اما بسیاری از شرکتهای ایرانی نیز تولیدکننده نرم افزارهای جزیره ای هستند و نمی توانند نرم افزار یکپارچه مورد نظر مشتریان را عرضه کنند به همین دلیل، ما از چندی پیش برای تولید نرم افزارهای پیشرفته سازمانی اقدام کردیم و تجربیات موفقی داشته ایم. الیشایی تاکید کرد: این نرم افزار با ملاحظات بومی و منطبق با عرف و قوانین تجاری، اقتصادی و بازرگانی کشورمان تولید شده و اکنون در مرحله آزمایشی است و بزودی پس از گذراندن تمام مراحل تست کیفیت با یک قیمت بسیار مناسب تر از قیمت خارجی در اواخر سال جاری به بازار عرضه می شود
مدیرعامل جدید شماران سیستم از محصول دیگر شرکت رونمایی کرد. این محصول نرم افزار MIS موجود را به ERP ارتقا می دهد که بر بستر نرم افزار BPMS قرار می گیرد. وی گفت: این نرم افزارنیمه مهرماه به بازار عرضه خواهد شد. این نرم افزار به منظور مدیریت بر فرآیندهای کسب و کار در سازمانهای تولیدی و شرکتهای متوسط و بزرگ طراحی و تولید شده و جزو محصولات منحصر به فردی است که در کشور و منطقه مشابه آن تولید نمی شود. به گفته وی، این نرم افزاربا مدیریت بر فرآیندهای کسب و کار بدلیل امکان کنترل بر فرآیندهای سازمانی مانع بروز فساد اداری یا حتی بروز تخلفات یا فراموشی در اجرای کارها و سفارشها می شود. در این نرم افزار، سیستمی طراحی شده است که به محض ورود درخواست یک عمل اداری، خود سیستم درخواست را به مرحله بعدی سوق می دهد و مدیریت یا کارمندان مراحل بعدی غیر از موارد پیش بینی شده قادر به انجام فرآیند دیگری نخواهند بود و همین مانع از بروز اشتباه در تصمیمات می شود. به گفته الیشایی استفاده از این نرم افزار برای سازمان های متوسط و بزرگ که کنترل فرآیندها در آن ها ضعیف بوده مناسب است علاوه برآن افزایش سرعت انجام فعالیت ها شگفت آور خواهد بود به همین دلیل هزینه های سازمان در اثر استفاده از این نرم‌افزار بسیار کاهش می یابد. به گفته وی یکی از بزرگترین منافع استفاده از این نرم افزار حذف کامل کاغذ از سازمان و بی نیازی کامل از این محصول به منظور کمک به حفاظت از محیط زیست است. این نرم افزار دنیای سبزتری را به ما هدیه خواهد کرد. الیشایی تاکید کرد: ما در شرکت خود نیز این سیستم را بکار گرفته و کاغذ را کاملا حذف کرده ایم بطوری که در شرکت ما کاغذ مصرفی به یک صدم یا حتی کمتر از آن کاهش یافته است.

گسترش سازمانی و تغییر مدیریت
فرهاد الیشایی مدیرعامل سابق شماران سیستم یکی از دلایل موفقیت این شرکت در سال های اخیر را طراحی و تولید محصولات بروز و کارآمد و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای پاسخگویی به نیاز واقعی مشتریان عنوان کرد. وی تاکید کرد که نتیجه این پویایی، جایگاه دست نیافتنی شماران در بازار نرم افزار کشور است. به منظور حضور در بازارهای بین المللی لازم بود از نظر ساختاری و مدیریتی تغییراتی در شرکت انجام شود. بنابراین مهندس پویا الیشایی به عنوان مدیرعامل جدید شرکت شماران سیستم انتخاب گردید. ایشان بیش از ۱۰ سال عهده دار سمت های مختلف در شرکت بوده و با پشتکار و ایده های خلاقانه خود می توانند رشد و توسعه فعالیتهای شرکت را تسریع نمایند. از سوی دیگر، با تاسیس شرکتهای تخصصی تلاش داریم دامنه فعالیتهای خود را افزایش دهیم. وی یکی از این شرکتها را شرکت شماران تک که در زمینه صادرات محصولات پیشرو خواهد بود؛ برشمرد و گفت: سرمایه گذاری زیادی در شرکت انجام شده تا در دوران پساتحریم محصولات این شرکت وارد بازار بین المللی شوند. نرم افزار مدیریت مستندات DMS که به صورت چند زبانه تهیه شده به همراه نرم افزار BPMS ، از محصولاتی هستند که برای بازارهای صادراتی تهیه شده اند. این محصولات برای تبدیل سازمان ها به سازمان های سبز طراحی شده اند. مهندس فرهاد الیشایی مدیرعامل شرکت صادراتی شماران تک اعلام کرد که مذاکرات موثری را با مشتریان منطقه ای آغاز کرده و به نتایج خوبی هم دست یافته است. این شرکت ها به همراه شرکت راهبران شماران سیستم که پشتیبانی و خدمات پس از فروش را برعهده دارد و شرکت آتیه شماران سیستم که شرکت مادر تخصصی و به اصطلاح هولدینگ است؛ گروه شرکتهای شماران را تشکیل می دهند. لازم به یادآوری است که گروه شرکتهای شماران به صورت خانوادگی (Family Business) تاسیس و اداره می شوند و بزرگترین گروه شرکتهای خانوادگی در صنعت فناوری اطلاعات در بخش نرم افزار هستند. گروه شرکت های شماران مدل کاملا موفقی در کسب و کار خانوادگی است که مولفه ها و دلایل موفقیت آن می تواند مورد مطالعه و بررسی دانشگاهیان در مبحث مدیریت قرار گیرد. الیشایی اضافه کرد: ایجاد تغییرات فوق موجب شده شرکت ما همیشه پویا و کارآفرین بماند و همواره با تولید و عرضه محصولات منحصر به فرد و بی رقیب بازار را غافلگیر کند.