ویندوز ۹۵ مایکروسافت ۲۰ ساله شد

شماران سیستم - ویندوز ۹۵ برای نخستین بار منوی Start را به سیستم عامل ویندو زاضافه کرد و همین اتفاق باعث شد حتی نسخه ویندوز ۱۰ هم نزد کاربران جهانی محبوب بماند.

در تاریخ ۲۴ آگوست ۱۹۹۵ مایکروسافت که حدود ۱۷۸۰۰ کارمند و ۶ میلیارد دلار درآمد داشت، محصولی را به جهانیان معرفی کرد که نیویورک‌تایمز فردای آن روز در گزارشی نوشت: «بزرگ‌ترین، کارآمدترین، پرهزینه‌ترین و تاثیرگذارترین محصول در تاریخ صنعت جهانی فناوری.»

به گزارش شماران سیستم به نقل از فورچن، ویندوز ۹۵ امکانات جدیدی داشت که توجه هر کاربری را به خود جلب می‌کرد. این محصول برای نخستین بار منوی Start را به سیستم عامل ویندوز اضافه کرد و همین اتفاق باعث شد حتی نسخه ویندوز ۱۰ هم نزد کاربران جهانی محبوب بماند.

ویندوز ۹۵ همچنین یک نوار ابزار کاربردی را شامل می‌شود که دسترسی کاربران به قابلیت‌های مختلف را آسان می‌کرد، دکمه ویژه‌ای برای کوچک‌ کردن و بزرگ کردن هر پنجره اضافه شده بود و مرورگر اینترنتی Internet Explorer برای نخستین بار همراه با آن معرفی شد.

طولی نکشید که Internet Explorer توانست به عنوان محبوب‌ترین نرم‌افزار جهان و پرکاربردترین مرورگر اینترنتی دنیا معرفی شود و همان سال «بیل گیتس» برای نخستین بار به عنوان ثروتمندترین مرد جهان معرفی شد.
ویندوز ۹۵از همان بدو ورود مورد استقبال گسترده کاربران قرار گرفت و در هفت هفته نخست ۷ میلیون نسخه از آن فروخته شد. در آن زمان هر نسخه از سیستم عامل ویندوز ۹۵ روی یک CD ذخیره شده بود و به قیمت ۲۱۰ دلار فروخته می‌شود.
مایکروسافت در سال نخست توانست ۴۰ میلیون نسخه از این سیستم عامل را به فروش برساند.

البته سیاست‌های کنونی مایکروسافت برای عرضه ویندوز تغییر کرده است و «ساتیا نادلا» مدیر عامل کنونی غول نرم‌افزاری جهان تصمیم گرفته است ویندوز ۱۰ را رایگان در اختیار کاربران بگذارد.
او در زمان معرفی ویندوز ۱۰ توضیح داد: «صنعت ما از رویه‌ای که در گذشته دنبال شده است استقبال چندانی نمی‌کند. این صنعت فقط به دنبال نوآوری است.»