راهکار جامع اطلاعات کالا مبتنی بر بارکد

شرایط رقابتی بین شرکت‌ها و پیشرفت تکنولوژی موجب شده است تا مجموعه‌های تولیدی، صنعتی و بازرگانی جهت ایجاد تمایز و ارائه خدمات پس از فروش مناسب، محصولات خود را با اطلاعات تکمیلی و قابل‌ ردیابی در بازار توزیع نمایند.

این شیوه توزیع و رهگیری، کنترل ورود و خروج مکانیزه از انبار و ردیابی کالا از مرحله تأمین کالا، تولید، فروش تا خدمات پس از فروش را امکان‌پذیر می‌کند. اما پیاده‌سازی ردیابی کالا در سازمان‌ها، نیازمند فرایندی دقیق و در عین حال زمان بر است که اجرای آن با سازوکار غیر مکانیزه بسیار پرهزینه است. در ضمن جمع‌آوری اطلاعات به شیوه‌های سنتی به دلیل زمان هدررفته، ارزش اطلاعات کسب‌شده را کاهش می‌دهد.

امروزه به‌منظور جمع‌آوری اطلاعات از روش‌های نوینی استفاده می‌شود که سرعت جمع‌آوری اطلاعات را بالاتر برده و درصد اشتباهات انسانی را کاهش اطلاعات است.  فرایند جمع‌آوری اطلاعات به صورت مکانیزه در کلیه فعالیت‌های مرتبط با انبار، ثبت گزارش تولید (بر اساس مشخصه‌های اضافه‌شده به کالا در فرایند تولید) و درنهایت فعالیت‌های مرتبط با خروج کالا (دستور تحویل، خواندن سریال توسط انباردار، صدور حواله خروج بر اساس سریال‌های انتخابی) قابل اجرا است که جایگزین فرایندهای جمع‌آوری اطلاعات زمان‌بر و خطاپذیر دستی می‌شود.

مشخصه‌ها حاوی اطلاعات کاملی است که می‌توان جهت تسریع در خواندن اطلاعات به صورت بارکد دوبعدی و یا سه‌بعدی به‌صورت چاپی به کالا الصاق شود. سپس بر اساس نیاز مجموعه در تمامی بخش‌های تحویل به انبار، تولید، بسته‌بندی، خروج از انبار و درنهایت فروش و خدمات پس از فروش، فرایند ثبت و گزارش‌گیری را از شیوه دستی به شیوه مکانیزه تبدیل کند. استفاده از بارکد باعث می‌شود که عملیات مربوط به کنترل ورود و خروج کالا در انبار، شناسایی و ردیابی اقلام و محصولات و به طور کلی جمع‌آوری اطلاعات بسیار دقیق‌تر و سریع‌تر انجام شود.

دستاوردهای استقرار و پیاده‌سازی سیستم مکانیزه جمع‌آوری اطلاعات مبتنی بر بارکد به شرح زیر است:

جمع آوری اطلاعات به صورت کاملاً مکانیزه

شناسایی و ردیابی قطعات و محصول در فرایند ورود، تولید و فروش

جمع‌آوری دقیق و به هنگام اطلاعات

کنترل موجودی به صورت کارآمد

جمع آوری و ثبت اطلاعات در صنایع مونتاژ (لوازم‌خانگی، قطعه‌سازی)

جمع آوری و ثبت اطلاعات در صنایعی که محیط تولید قابلیت جمع آوری دستی اطلاعات نمی‌دهد. (صنایع نورد و فولاد)

 

استفاده از بارکد جهت مدیریت و کنترل گردش کالا

به‌طورمعمول مشخصه‌های کالا به همراه سریال کالا در سازمان به گردش درمی‌آید، بخشی از این اطلاعات از ماهیت اصلی کالا نشات گرفته و یا در فرایند گردش کالا (ورود، تبدیل، خروج) به مشخصه‌های کالا اضافه می‌شود. کالاهای یکسان با ویژگی و مشخصه‌های متفاوت مانند سری ساخت، برند، تاریخ انقضا، تاریخ تولید، رنگ، سایز، کیفیت، محل تأمین و سایر موارد همواره موجب پیچیدگی در فرایندهای گردش و نگهداری کالا شده‌اند.

در روش‌های سنتی انبارداری، کدگذاری کالا به ازاء هر یک از متغیرهای استفاده‌شده انجام می‌شود و یا از پیچیدگی و متغیر صرف‌نظر کرده و همه را در یک کد قرار می‌دهند. در روش‌های نوین انبارداری با ایجاد مشخصه‌های کالا، اطلاعات دقیق به تفکیک اطلاعات تکمیلی در کاردکس نگهداری می‌شود.

مشخصه‌ها می‌تواند به‌صورت ثابت در در زمان تأمین، تدارک و ورود کالا شناسایی شود و یا به‌صورت مشخصه متغیر در مسیر حرکت کالا از تولید، بسته‌بندی تا فروش محصول تغییر کند.

مشخصه ثابت:

مشخصه‌ ثابت کالا، در بدو ورود قابل‌شناسایی و در فرایند خروج از انبار یا در طول زمان تغییر نمی‌کند و به عنوان یک ویژگی انحصاری در طول عمر کالا قابل ردیابی است.

مشخصه متغیر:

مشخصه متغیر کالا به عنوان یک ویژگی شناور کالا در مسیر حرکت کالا از ورود، تولید، بسته‌بندی تا فروش محصول قابل‌تعریف است. این ویژگی‌ها که در فرایند تولید، پروسه بسته‌بندی و حتی انتقال بین انبار، رزرو کالا برای یک سفارش خاص و سایر موارد مشخص می‌گردد و به‌عنوان مشخصه‌های متغیر در فرایندهای عملیاتی دچار تغییر نیز می‌شود.

برچسب (لیبل):

به‌منظور نمایش مشخصه‌های کالا می‌توان از برچسب (لیبل) استفاده کرد. برچسب (لیبل) می‌تواند حاوی اطلاعاتی درباره مشخصه ثابت و متغیر باشد که در طول فرایند گردش کالا (ورود، تبدیل، خروج) به کالا اضافه‌شده است.

 

 

به‌منظور مکانیزه نمودن شناسایی کالا می‌توان از تبدیل سریال، مشخصه ثابت و متغیر کالا به بارکد استفاده نمود تا توسط تجهیزات سخت‌افزاری امکان شناسایی، جمع‌آوری اطلاعات و ردیابی اطلاعات فراهم شود.

بارکد و یا رمز میله‌ای نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات را می‌توان توسط اسکنر بازخوانی کرد و اطلاعات آن را به رایانه منتقل نمود. بارکد در جهت ردیابی، کنترل محصول و مدیریت انبار استفاده‌شده که حاوی اطلاعاتی از قبیل تاریخ انقضا، تاریخ تولید، سری و مدل ساخت، نام کالا، کد کالا، قطعات تشکیل دهنده، نام سازنده مربوط به هر قطعه نیمه ساخته و حتی مواد اولیه، نام اپراتور، شماره خط تولید و از این قبیل مشخصه‌ها است.

به طور خلاصه بارکد را می‌توان به عنوان شناسنامه هر محصول دانست. اطلاعات از دستگاه‌های بارکد خوان و بسته به نوع سیستم بکار رفته به صورت لحظه‌ای و یا به صورت آفلاین به سیستم به کامپیوتر مرکزی منتقل‌ می‌شود.

 

 

راهکار جمع‌آوری اطلاعات کالا مبتنی بر بارکد شماران سیستم، مدیریت انبار و فرایند تولید از زمان ورود مواد اولیه تا تحویل محصول نهایی را به مشتری در برمی‌گیرد. با استفاده از برچسب (لیبل) الصاق شده که حاوی اطلاعات کاملی از کالا است و جهت سهولت شناسایی حاوی بارکد کالا نیز است، ثبت اطلاعات به صورت مکانیزه و با استفاده از دستگاه‌های اسکنر صورت می‌پذیرد.

 

راهکار جمع‌آوری اطلاعات کالا مبتنی بر بارکد شماران سیستم امکانات زیر را در اختیار قرار می‌دهد:

 • تعریف مشخصه‌های ثابت و متغیر و اختصاص آن به گروه، زیرگروه و دسته‌بندی کالا
 • اعمال محدودیت‌ها در مشخصه‌های متغیر (مقداری، گام افزایشی و مقادیر قابل انتخاب)
 • استفاده از مشخصه‌های ثابت و متغیر در تمامی عملیات وارده، تولید، صادره و خدمات پس از فروش
 • تبدیل مشخصه‌های ثابت و متغیر کالا به بارکد و استفاده از بارکد خوان ثابت، متحرک و آفلاین
 • انتقال اسناد وارده و صادره از نرم‌افزار پیشتاز به دستگاه‌های جمع‌آوری اطلاعات (Hand Held)
 • انجام عملیات انبارگردانی توسط بارکد خوان متحرک (Hand Held)و انتقال به نرم‌افزار پیشتاز
 • کنترل گردش و موجودی کالا بر اساس مشخصه‌های تکمیلی (تهیه کاردکس مشخصه‌های کالا)
 • تعریف ساختار بارکد (تاریخ تولید و انقضا، سری ساخت، مدل، ایستگاه، ماشین، مشخصه ثابت و متغیر و شمارنده)
 • امکان ایجاد منحصربه‌فرد بودن الگو برای یک کالا برای ایجاد سریال متوالی برای کالا
 • تعریف ساختار برچسب (لیبل) براساس: تاریخ تولید و انقضا، سری­ساخت، مدل، نام کالا، ایران کد، مدل، سری و ...
 • ثبت اطلاعات موردنیاز برحسب نیاز در طول فرایند تولید (نام ایستگاه، شیفت، اپراتور، نوع کنترل کیفی)
 • انطباق شماره‌سریال بدنه، با سریال بسته‌بندی و کارت گارانتی

 

استفاده از بارکد در جمع‌آوری اطلاعات تولید

یکی از چالش‌های شرکت‌های تولیدی عدم وجود یک سیستم مکانیزه جهت ثبت و نگهداری اطلاعات خطوط تولید است که منجر به نگهداری حجم زیادی از اطلاعات به صورت کاغذی شده که کارایی لازم را نیز ندارند.

راهکار جمع‌آوری اطلاعات کالا مبتنی بر بارکد شماران سیستم امکان ثبت تعداد زیادی از اطلاعات در زمان کوتاه با کمترین میزان خطا را می‌دهد. در این راهکار کالای ارسال‌شده به خط تولید با الصاق برچسب (لیبل)حاوی اطلاعات مشخصه کالا از طریق بارکد خوان از انبار مواد اولیه خارج می‌شود.

این برچسب (لیبل) برای هر قطعه حاوی اطلاعات کد کالا، بچ نامبر، تاریخ انقضاء، تأمین‌کننده و سایر اطلاعات و مشخصه‌هایی است که از طریق بارکد خوان کاملاً قابل‌شناسایی است. در هر مرحله از تولید می‌توان اطلاعات تکمیلی را به اجزا بارکد در خصوص خط تولید، ایستگاه، ماشین، شیفت تولید، مشخصه‌های کیفی محصول تولیدشده اضافه نمود.

به‌منظور ردیابی مشخصه‌های مهم مواد در محصول تولیدشده، می‌توان بین مشخصه‌های مواد و محصول یک ارتباط معنادار ایجاد نمود.

این ارتباط این امکان را ایجاد می‌کند که از شناسایی بارکد محصول بتوان ارتباط اجزاء و قطعات به‌کاررفته در هر مرحله تولیدرا شناسایی نمود. این راهکار علاوه بر نگهداری مشخصه‌های مواد، اطلاعات مربوط به گردش آن کالا، نحوه و مراحل تولید شامل سری ساخت، مدل تعداد تولید، تاریخ و شیفت تولید و اطلاعات لازم برای ردیابی محصول را نیز در خود نگهداری می‌کند.

بر اساس بارکد قرائت‌شده می‌توان آمار تولید را برای هر شیفت و یا مقاطع زمانی مختلف ثبت کرد و گزارش‌های مختلف برای دوره‌های مختلف قابل استخراج بوده و حتی به صورت داشبورد بر روی میز مدیران مربوطه به‌صورت کاملاً آنلاین قابل‌رؤیت است.

·            ثبت آمار تولید هر قسمت

·            اطلاع از موجودی حین تولید

·            انتقال سریع و لحظه‌ای موجودی بین انبارهای تولید

·            ردیابی و شناسایی قطعات و عملیات انجام‌شده در فرایند تولید

·            مانیتورینگ میزان پیشرفت بر روی محصولات

·            ثبت دقیق زمان افراد و تجهیزات بکار رفته در تولید

·            کاهش میزان خطاها و به دنبال آن کاهش ضایعات

·            تعیین میزان تولید به صورت لحظه‌ای و برآورد استفاده از منابع و نیازمندها

 

استفاده از بارکد در لیبلینگ و چاپ برچسب محصول و بسته‌بندی

برچسب (لیبل) حاوی اطلاعات کاملی از محصول است، به‌نحوی‌ که برای مشتریان و عوامل توزیع قابل‌درک باشد و در خدمات پس از فروش نیز بتوان اطلاعات کاملی از آنچه بر روی محصول انجام‌شده را مشخص نمود.

در راهکار جمع‌آوری اطلاعات کالا مبتنی بر بارکد شماران سیستم با استقرار یک دستگاه لیبل پرینتر و کامپیوتر در آغاز هر شیفت با دستور واحد بسته‌بندی و یا دستور تولید برچسب‌های (لیبل) چاپ‌شده به تعداد موردنیاز در اختیار اپراتور هر خط قرار می‌گیرد.

هر لیبل کلیه اطلاعات تکمیلی کالا (کد شرح، نوع و ...) اطلاعات تولیدی (بچ تولید، سری ساخت، سال و ماه تولید، ساعت تولید، اطلاعات فنی و ...) اطلاعات کنترل کیفی، اطلاعات گارانتی محصول و اطلاعات خدمات پس از فروش را همراه دارد. برچسب (لیبل) در هنگام بسته‌بندی و یا انتقال به انبار بر روی کالا الصاق می‌شود و توسط یک دستگاه جمع‌آوری اطلاعات بارکد هر قطعه را اسکن می‌کنند.

بر اساس بارکد قرائت‌شده آمار تولید برای هر شیفت و یا آمار کالای رسید شده در انبار ثبت می‌شود و گزارش‌های مختلف برای دوره‌های مختلف قابل استخراج بوده و حتی به صورت داشبورد بر روی میز مدیران مربوطه به‌صورت کاملاً آنلاین قابل‌رؤیت است.

اطلاعات تکمیلی به همراه کلیه سوابق هر فرایند در طی مراحل مختلف (خرید، تولید، کنترل، فروش و خدمات پس از فروش) در نرم‌افزار ثبت‌شده و قابلیت گزارش‌گیری دارد.

·            ردیابی محصول از لحاظ مواد و قطعات تشکیل دهنده

·            ردیابی محصول از لحاظ عملیات تولیدشده بر روی آن (ایستگاه، ماشین، اپراتور)

·            ردیابی محصول از لحاظ عملیات واحد پشتیبانی مثل کنترل کیفی بر روی آن

·            شناسایی خواص و مشخصه‌های تمامی مواد اولیه در محصول نهایی

 

توجیه اقتصادی:

به‌واسطه پیاده‌سازی سیستم‌های فوق در یک بازه زمانی اثر بخش، با کاهش قابل‌ملاحظه‌ای از هزینه‌های پنهان سازمان روبرو خواهید گشت که بالطبع این هزینه‌ها چندین برابر میزان سرمایه‌گذاری است. اساسی‌ترین کار نرم‌افزار جامع و یکپارچه شماران سیستم، بهبود روش‌ها و کاهش هزینه و خطا است که ازجمله این روش‌ها تکنولوژی جمع‌آوری خودکار اطلاعات است.

·            کاهش قابل‌ملاحظه هزینه به لحاظ حذف مستندات کاغذی و بایگانی آنها

·            کاهش هزینه اجرایی و عملیاتی پرسنل

·            کاهش هزینه‌های حمل

·            کاهش خطا در تحویل محصول

·            افزایش سرعت ردیابی

کاهش خطا:

بروز خطا در عملیات، هزینه‌های بسیاری به سازمان‌ها تحمیل می‌کند که گاها برای جبران این خطاها چندین برابر فرایند اصلی باید هزینه کرد. بخش عمده‌ای از خطاها به موجت اشتباهات انسانی پدیدار می‌گردد که اجتناب‌پذیر است و در سطح کلان یک اشتباه فردی کوچک منجر به اشتباهات بزرگ‌تری خواهد شد که خود عامل افزایش هزینه است. ثبت اطلاعات‌  به صورت مکانیزه با استفاده از بارکد سبب از بین رفتن کلیه خطاهای عملیاتی و اطلاعاتی می‌شود.

 

ضرورت وجود کدینگ ساختار یافته انبار در سازمانها

مقدمه

در عصر حاضر که بنام عصر اطلاعات نام‌گذاری شده است موضوع تبادل اطلاعات و دسترسی به آن اهمیت بسیار زیادی یافته و به‌طوری‌که اطلاعات، کلید موفقت در هر کاری است اما نه هر اطلاعاتی، درواقع وقتی مبحث  اطلاعات به میان می‌آید مفهوم کیفیت اطلاعات و سرعت دستیابی به اطلاعات ارکان لاینفک آن محسوب می‌گردد.به همین دلیل نیز باید دسته‌بندی اطلاعات طوری انجام شود که این دو رکن اصلی سرعت دستیابی و کیفیت آن حاصل گردد.

برای نظم دادن به دسته‌های اطلاعات، نام‌گذاری مناسب و یکسان آنها، بازیابی آسان و دسترسی در زمان ضرورت فرایندی تحت عنوان کدینگ و یا رمز کردن اطلاعات به وجود می‌آید.کدینگ و یا رمز کردن کالا، زبان مشترکی است برای درک سریع‌تر و بهتر اطلاعات و عاملی در جهت هماهنگ‌سازی و تأمین ارتباطات است که این موضوع خود به معنای افزایش بهره‌وری در انجام مأموریت‌های سازمان است.

یکی از بخش‌های که مفهوم کدینگ یک مفهوم اساسی تلقی می‌گردد و در جهت افزایش بهره‌وری و ایجاد زبان مشترک مورد نیاز است کالا و قطعات است.در یک سیستم لجستیک کالا و قطعات بیشتر از هر چیز تحت توجه قرار دارند، فعالیت‌های لجستیک تمام عملیات مربوط به کالا (خرید، تولید، حمل‌ونقل، توزیع، تعمیر و نگهداری و فروش) را در برمی‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد کالا در یک سیستم لجستیک موضوع اساسی تلقی می‌گردد و به همین دلیل طبقه‌بندی و کدگذاری کالاها، پایه و اساس طرح سیستم‌های اطلاعاتی در تمام فعالیت‌های لجستیک به حساب می‌آید.کد و کدینگ به‌منزله زبان مشترکی است که در تمامی مراحل به کار گرفته می‌شود.

 

تعریف کدینگ

منظور از کدینگ فرایند شناسایی، طبقه‌بندی و کدگذاری کالاست. شناسایی شامل جمع‌آوری اطلاعات و تجزیه‌وتحلیل آنها، به‌منظور شناخت کامل کالا صورت می‌گیرد.در طبقه‌بندی، اقلام با استفاده از اطلاعات حاصل از فعالیت شناسایی بر اساس ویژگی‌های آنها سازمان‌دهی می‌شوند. این ویژگی‌ها دربرگیرنده شباهت‌ها و تفاوت‌های گروه‌های کالایی صورت می‌گیرد.

در کدگذاری اطلاعات طبقه‌بندی شده کالاها با نشانه‌هایی بنام کد متناظر شده و به این ترتیب فرایند کدگذاری کامل می‌شود.

این فرایند فوایدی زیادی را برای سازمان بدنیال دارد:

*ایجاد نظم در سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت لجستیک

*ایجاد زبان مشترک برای ارتباط واحدهای تدارکات، انبارها، حسابداری، خرید، واحدهای مصرف‌کننده و مدیران اجرایی

*تسریع در ارتباطات از طریق شرح و کد استاندارد به جای شرح طویل و نامنظم

*ایجاد سهولت در تنظیم فرم‌های عملیاتی سازمان

*ساده‌سازی عملیات انبارداری مثل دریافت، نگهداری و قفسه‌بندی و سایر

*ایجاد مقدمات مکانیزه نموده سیستم‌ها

*کاهش هزینه و زمان جستجوی اطلاعات

*شناسایی یکسان اقلام در تمام سازمان از طریق اختصاص فقط یک نام و کد به هر قلم کالا

*تقسیم موجودی‌ها به تعدادی گروه و نیز تقسیم هر گروه به زیرگروه‌های کوچک‌تر به‌گونه‌ای که اقلام همانند در دسته‌های کنترل‌پذیر قرار گیرند.

*شناسایی روابط بین اقلام در دسته‌های مختلف

*ایجاد زبان استاندارد برای ارتباطات داخلی و خارجی به استفاده از کدهای استاندارد

*امکان ایجاد پردازش الکترونیکی و نصب سیستم مکانیزه

عموماً هر سازمان مرتبط با کالا، سیستم طبقه‌بندی و کدگذاری خاصی دارد که بر اساس خصوصیات آن سازمان طراحی گردیده است.

بدیهی است که طراحی سیستم کدینگ به وسعت و گوناگونی اقلام تحت پوشش ارتباط مستقیم دارد و می‌بایست ضمن برخورداری از جامعیت، حتی‌المقدور از پراکندگی نیز به دور باشد.

طبقه‌بندی یکی از ملزومات مهم و پیش‌نیاز اساسی کدگذاری اقلام است، درواقع طبقه‌بندی اطلاعات یکی از ملزومات مهم و پیش‌نیاز اساسی کدگذاری اقلام است.ساختار طبقه‌بندی، چارچوبی برای بیان روابط دسته‌های مختلف کالا بر مبنای معیار طبقه‌بندی انها است.

در یک سیستم مدون طبقه‌بندی اقلام به‌صورت سلسله مراتبی انجام می‌گیرد، بدین ترتیب که ابتدا اقلام برحسب مشخصات کلی در گروه‌های بزرگ قرارگرفته و سپس هر یک از گروه‌ها به گروه‌های کوچک‌تر تقسیم‌شده است.

این عملیات تا کامل شدن ساختار طبقه‌بندی ادامه می‌یابد، به عبارت دیگر ساختار طبقه‌بندی سیستم کدینگ از تعدادی سطوح وابسته به هم تشکیل‌شده که هر سطح، یک مرحله از تفکیک را انجام می‌دهد.

بنابراین از طریق ساختار می‌توان دسته‌های مختلف کالا و منطق تقسیم‌ بندی آنها را شناسایی کرد.

 

کدینگ کالادر نرم‌افزار شماران سیستم

 

همان‌طور که ذکر گردید  کالا موضوع اساسی در سیستم‌های لجستیک است و در نرم‌افزار شماران سیستم نیز کالا عامل اتصال حلقه‌هایی است که هرکدام یک عنصر لجستیک می‌باشد.

ازآنجایی‌که تمام کالاها در نرم‌افزار شماران سیستم به چهار گروه مواد اولیه و قطعات مصرفی، مواد و قطعات نیمه ساخته، محصول و سایر بخش‌بندی شده‌اند، برای ساده‌تر کردن کنترل‌ها و بررسی‌های بعدی یک روش پیشنهادی برای کدینگ کالا پیشنهاد می‌گردد.

در این روش 5 کاراکتر اول کد کالا به بازشناسی نوع کالا، گروه و زیرگروه کالا اختصاص داده ‌شده است  و سایر کاراکترها بر اساس دستورالعمل کدینگ داخلی سازمان اختصاص داده می‌شود.

 

که کد کالاها با یکی از عددهای 1 تا 4 آغاز شود. به این‌گونه که

کد 1 بازگوکننده مواد اولیه و قطعات مصرفی

کد 2 بازگوکننده مواد و قطعات نیمه ساخته

کد 3 بازگوکننده محصول

کد 4 بازگوکننده سایر

آنگاه بهتر است که در کاراکترهای دوم، سوم، چهارم و پنجم از طول فیلد کد کالا است می‌توان گروه کالا را مشخص کرد.

بهتر است که کد داده‌شده به گروه کالاها در فرم تعریف گروه کالاها، در کد کالا در فرم مشخصات کالا نیز استفاده شود. همان‌طور که گفته شد پس‌ازآنکه کاراکتر اول کد کالا به نوع کالا (مواد اولیه و قطعات مصرفی، مواد و قطعات نیمه ساخته، محصول و سایر) داده شد، با توجه به کدهای تعریف‌شده برای گروه کالاها و زیرگروه کالا بهتر است که کاراکترهای دوم، سوم، چهارم و پنجم از فیلدهای کاراکتری کد کالا به گروه کالا و زیرگروه کالا داده شود و از کاراکترهای بعدی برای طبقه‌بندی ریزتر و سرانجام برای نام‌گذاری نهایی خود کالا بهره‌گیری کرد. تأکید می‌گردد که این روش تنها و تنها یک روش پیش نهادی است و به ساده‌تر شدن روند کار با نرم‌افزار یاری می‌رساند، اما هیچ‌گونه الزام و اجباری برای بهره‌گیری از آن وجود ندارد.

 

*نوع کالا

**گروه کالا

**زیرگروه کالا

*****طبقه‌بندی تفصیلی تر

در این روش کاربر سیستم می‌بایست در تنظیم و چیدمان کدینگ نقش اساسی دارد و ممکن است در این نحوه چیدمان دچار خطای انسانی شود و ساختار را به‌درستی تعریف نکند و به همین دلیل با مرور زمان سیستم با کدینگ مغایر با ساختار کدینگ درگیر می‌گردد که اصلاح آن به دلیل گردش در نرم افزار کار ساده‌ای نیست.

در نرم افزار شماران سیستم جهت ارائه راه‌حلی برای این موضوع از ابزاری برای تولید کد استفاده کرده است که اصطلاحاً Code GENERATORنامیده می‌شود و در ساختار نرم‌افزاری تحت عنوان ساختار رده‌بندی کالا اسم‌گذاری شده است.

بر اساس این ابزار امکان تعریف الگوهای متفاوت به‌صورت درختی برای صدور کد ایجاد گردیده است .

به‌طور مثال جهت تعریف کدینگ پیشنهادی که در بخش قبلی توضیح داده شد در این ابزار می‌توان با تعریف الگو این ساختار پیشنهادی به‌صورت مکانیزه ایجاد نمود.

در تعریف این ساختار برای ایجاد یک ساختار درختی یک رده اصلی و زیررده‌های مختلف تعریف می‌گردد.

به‌طور مثال در رده اصلی مواد اولیه به کد 1 ،نیمه ساخته با کد 2،محصول با کد 3 و سایر با کد 4 تعریف می‌گردد.

 

 

 

به‌منظور تعریف گروه و زیرگروه کالا در زیررده لایه‌های بعدی تعریف می‌گردد و در این بخش باشد این نکته رعایت کردد که در تعریف لایه‌های بعدی تعداد ارقام رده در سطح قبلی می‌بایست مشخص گردد. 

 

 

 

 

در رده آخر نیز شمارنده تعریف می‌گردد که این بخش به‌منظور انحصاری کردن کد الزامی است و می‌توان تعریف سریال کالا به‌صورت خودکار و یا توسط کاربر ایجاد گردد. 

 

 

در سطح کاربری تنها کاربر مشخص می‌نماید کالا در چه سطحی از ساختار درختی قرار می‌گیرد و نرم افزار بر اساس بانک اطلاعاتی مشخص شده کد کالا را بر اساس الگو تعریف‌شده تولید می‌نماید.  

 

 

سازمانها با بکارگیری کدینگ ساختار یافته و منسجم می توانند به  نیازهای خود در بخش انبار و کالا به سهولت دست یابند .

بهبود فرآیندها با به‌کارگیری نرم‌افزار اتوماسیون اداری

مکاتبات اداری و بایگانی و دسترسی سریع به مستندات از ابتدای شکل‌گیری کسب و کارهای امروزی یکی از زمان‌برترین فعالیت‌های سازمان‌ها و کمپانی‌های اقتصادی و خدماتی بوده است. فعالیت‌هایی که به اندازه زمان انجام آنها بازدهی نداشته و در بیشتر موارد دچار اشتباهات عملیاتی شده است.

صرف انرژی بسیار زیاد و استفاده از نوشت‌افزارها و درنهایت بایگانی این مستندات و مکاتبات سازمانی معضل دیگری در سازمان‌ها بود. فضای بسیار زیاد با طبقه‌بندی‌های وسیع و سازمانی در خصوص بایگانی و دسترسی دوباره به اسناد، به‌کارگیری پرسنل در این بخش و تولید کوهی از کاغذ از مسئولیت‌هایبخش اداری و بایگانی سازمان‌ها بوده است.

بررسی روند طی شده در نامه‌ها و دستورالعمل‌های مدیران و ذینفعان داخلی و خارجی سازمان، نامه‌های مرتبط و بسیاری از این نوع مشکلات مکاتبات اداری و فرایندهای سازمانی را بیش‌ازپیش دشوارتر می‌کرد.

از بین رفتن نامه‌ها و مفقود شدن آنها، مخدوش شدن مستندات سازمانی در حین پاراف برای مدیران و کارکنان و در بعضی از موارد سو ء استفاده از مفاد مستندات، از دیگر مشکلات در سازمان‌ها بود.

با به‌کارگیری فن‌آوری‌های نوین انفورماتیک در سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی و غیردولتی سعی بر حل این موارد و تسریع بخشیدن به امور اداری و مکاتبات درون و برون‌سازمانی داشته‌اند که بر این اساس سیستم اتوماسیون اداری برای نظم دهی و تسریع و ثبت و نگهداری این موارد ارائه گردید.

نرم‌افزار اتوماسیون اداری باوجود امکاناتی چون دبیرخانه، کارتابل، گردش مکاتبات و ...به عضو جدانشدنی در نرم‌افزارهای سیستمی ارگان‌ها و شرکت‌ها تبدیل شد که توانست به‌سرعتمسئولیت مهم و استراتژیکی در سازمان ایجاد کرده، چنان‌که بدون اتوماسیون اداری ادامه این مسیر امکان‌پذیر نبود.

ثبت و گردش مکاتبات ما بین کارکنان و شعب مختلف سازمان‌ها، مدیریت مکاتبات و مستندات سازمانی بدون محدودیت زمانی و مکانی استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون اداری را دوچندان کرده است.

استفاده از نرم‌افزار اتوماسیون اداری باعث بهبود و شفافیت فرایندها و مکاتبات اداری می‌گردد که به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم:

1-تسریع در ثبت و نگهداری مستندات

2-جلوگیری از دوباره‌کاری و فعالیت‌های موازی

3-بایگانی و آرشیو الکترونیک

4-انجام فعالیت‌های روزمره بر اساس تقسیم وظایف به‌طور کامل

5-ردیابی مکاتبات و فرایندهای سازمان

6-گردش مکاتبات در محیط امن و بر اساس چارت سازمانی

با توجه به استفاده وسیع از نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری، این سیستم‌ها با آخرین تکنولوژی‌های برنامه‌نویسی دنیا تکمیل‌تر و به بازار ارائه‌شده‌اند. امروزه استفاده از اتوماسیون اداری در محیط وب و گوشی‌های تلفن همراه و دستگاه‌های هوشمند ارتباطی از قبیل تبلت و ... جایگاه بدون حد و مرزی برای این نرم‌افزارها به وجود آورده است.

استفاده گستردهاز نرم‌افزارهای اتوماسیون اداری در سازمان‌ها و اعتماد مدیران سازمانی به این‌گونه سیستم‌ها باعث شده است امکانات دیگری نیز برای استفاده بهینه این نرم‌افزارها اضافه شود به‌طور مثال امکان قرارها ویادآوری‌ها، ارتباط آنلاین، مدیریت صورت‌جلسات و تایم شیت کارکنان مدیریت مستندات مهندسی بخش دیگری از این امکاناتمی‌باشد. نرم‌افزار شاتو پلاس شرکت شماران سیستم با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و امکانات مزبور پاسخگوی نیاز سازمان‌های پیشرو می‌باشد.

 

 

اهمیت سیستم حقوق و دستمزد

هزینه حقوق و دستمزد نشان‌دهنده سهم نیروی کار در تولید محصولات و ارائه خدمات بوده ویکی از مهم‌ترین هزینه‌های عملیاتی اکثر مؤسسات است.

هزینه حقوق و دستمزد بخش قابل‌ملاحظه‌ای از هزینه‌های یک مؤسسه را به خود اختصاص می‌دهد پرواضح است مدیریت واحدهای اقتصادی نیاز به کنترل دقیق و منظمی در این زمینه‌دارند و از طرفی کارکنان[فضل1] یک واحد اقتصادی توقع دارند حقوق و مزایای خود را به شکل منظم دریافت کنند و همچنین باید توجه داشت که محاسبات تعیین حقوق  و مزایا پرحجم و گسترده است و در ضمن معمولاً قوانین کشورها واحدهای اقتصادی را ملزم نموده‌اند تا اطلاعاتی از حقوق و دستمزد و مزایای مربوطه را همه ماه به دستگاه‌های ذی‌ربط همچون وزارت دارایی برای وصول مالیات حقوق و سازمان تأمین اجتماعی برای ارائه خدمات ارسال دارند درنتیجه موارد فوق ایجاد یک سیستم منظم و دقیق را برای حقوق و دستمزد ضروری کرده است بنابراین یکسیستم حقوق و دستمزد باید به شکلی طراحی شود که اطلاعات لازم را به سرعت و به‌موقع جمع‌آوری و مبلغ صحیح قابل پرداخت به هر یک از کارکنان و دستگاه مربوطه را محاسبه کند و در ضمن روش‌های کنترلی مناسبی برای جلوگیری از پرداخت وجوه به شکل غیرقانونی به افراد سوءاستفاده کننده را ایجاد نماید.

وظایف حسابداران در مورد هزینه حقوق و دستمزد از ساده‌ترین و درعین‌حال بااهمیت‌ترین آنها است. محاسبه و پرداخت درست و به‌موقع حقوق و دستمزد یکی از عوامل مؤثر در ایجاد رابطه مطلوب بین کارکنان (کارگران) و کارفرما است.

یکی دیگر از عوامل با اهمیت در برقراری رابطه مناسب بین مدیریت مؤسسات، کارکنان و مقامات قانونی از قبیل ادارات کار، بیمه و دارایی (ذینفعان داخلی و خارجی) ارائه مدارک، مستندات و گزارشات سیستم حقوق و دستمزد است که می‌بایست به‌درستی تهیه و به آسانی قابل‌فهم باشند.

سیستم حقوق و دستمزدpayroll system

به مجموعه اجزا به‌هم‌پیوسته در داخل یک مؤسسه که داده‌های مربوط به سهم نیروی کار را در تولید محصولات یا ارائه خدمات به‌صورت اطلاعات حقوق و دستمزد تبدیل می‌نماید یک سیستم حقوق و دستمزد گفته می‌شود.

داده‌های مربوط به نیروی کار را می‌توانیم نام کارمند یا کارگر، شماره پرسنلی یا شماره بیمه تأمین اجتماعی، ساعات یا روزهای کارکرد، نرخ دستمزد، میزان اضافه‌کاری، ... و کسورات قانونی و توافقی (بیمه، مالیات، وام، مساعده، ...) نام برد.

با توجه به پیچیدگی زیادی که سیستم حقوق و دستمزد دارد محاسبه دستی آن عاری از ایراد و خطا نخواهد بود.

در سال‌های اخیر با توجه به توسعه و رشد سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوتر، استفاده و به‌کارگیری آن در محاسبه و پرداخت حقوق و دستمزد امری اجتناب‌پذیر شده است.

خصوصاً اینکه به علت مزایای متعدد کامپیوتر از قبیل سرعت، دقت محاسبه بالا و کیفیت اکثر شرکت‌ها و کارگاه‌هایی که دارای کارکنان قابل‌توجهی هستند از سیستم‌های نرم‌افزاری جهت انجام محاسبات استفاده نموده‌اند.

نرم‌افزار حقوق و دستمزد در نگاه اول دارای ویژگی محاسباتی است ولی به دلیل پیچیدگی‌های قوانین و مقررات استخدامی می‌بایست دارای ویژگی‌های دیگری نیز باشند که دو ویژگی مهم سیستم نرم‌افزاری بسیار حائز اهمیت است.

انعطاف‌پذیری بالا و سهولت اعمال تغییرات

عوامل و پارامترهای مؤثر بر حقوق از عوامل متعددی مثل قوانین کشوری و سیاست‌های داخلی سازمان تأثیر می‌گیرند. درواقع علاوه بر اعمال قوانین حاکمیتی و کشوری هر سازمان بنا بر دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های داخلی علاقه‌مند به اعمال سیاست‌های نظارتی خود نیز هستند و به همین دلیل محاسبات از تنوع و پیچیدگی‌های زیادی در برخوردارند و انجام و اعمال تغییرات در پارامترهای حقوق اجتناب‌ناپذیر است.

این روش‌ها از الزامات قانونی و یا بسته‌های انگیزشی و حمایتی داخلی نشاط می‌گیرد و سیستم مورداستفاده شده باید علاوه بر پیش‌بینی محاسبات قانونی، امکان تعریف و به‌کارگیری محاسبات خاص سازمان به شکل منعطف را داشته باشد.

پاسخ‌گویی مناسب به ذی‌نفعان داخلی و خارجی سازمان

تغییرات مداوم مربوط به گزارش‌های قانونی و موردنیاز مراجع دولتی تهیه گزارشات را به‌صورت دستی بسیار سخت و در عین کار دارای اشکالاتی است که در محاسبات دستی به دلیل اینکه طرف ارائه گزارشات ارگان دولتی است می‌تواند با کوچک‌ترین اشتباهی مشکلات قانونی را به همراه آورد.

افزون بر ضرورت ارائه گزارش و خروجی‌های قانونی در سیستم حقوق و دستمزد، ذی‌نفعان داخلی به‌منظور برنامه‌ریزی نیازمند گزارش‌های متنوعی هستند تا بتوانند هزینه‌های متنوع پارامترهای حقوق را مقایسه و در مورد روش‌های بهره‌وری منابع انسانی تصمیم‌گیری نمایند.

بدین لحاظ شرکت شماران سیستم راه‌حلی نوین و درواقع جایگزین برای تمام سیستم‌های حقوق و دستمزد (دستی و مکانیزه) ارائه نموده است که قابلیت پیاده‌سازی پیچیده‌ترین و حجیم‌ترین (از نظر نحوه محاسبه و یا تعداد حقوق بگیران) را با کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان به همراه داشته باشد.

در نرم‌افزار حقوق و دستمزد شرکت شماران سیستم انواع استخدام، مزایا و کسور، آیین‌نامه‌های محاسباتی پرداخت و ... به‌صورت پارامتریک بوده و کاربر قادر است که شرایط پرداخت را با توجه به مقررات سازمان خود تعریف نماید. گزارشات متنوع این نرم‌افزار برای پاسخگویی به ذینفعان درون و بیرون سازمان تهیه شده است. توانایی محاسبه تسویه حساب گروهی برای شرایط مختلف پرداخت و محاسبات پیچیده معوقه حقوق و ثبت کارکرد کارکنان به تفکیک هر پروژه از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار بشمار می‌آید.

امکانات کلی این سیستم:

 • ثبت اطلاعات حقوقی شرکت به تفکیک نام کارگاه، کارفرما و حوزه‌های مالیات و شعب بیمه
 • تعریف انواع استخدام، جداول مالیاتی، احکام و پارامترهای محاسبه
 • تعریف انواع وام، اعتبار، پس‌انداز، بیمه تکمیلی و کسورات متفرقه
 • تعریف فرمول‌های محاسباتی برای هر یک از اقلام حقوق و مزایا
 • تعریف وضعیت استخدامی و الگوهای محاسبه حقوق
 • ثبت مساعده، مزایای طی ماه، عیدی، بازخرید مرخصی و تسویه حساب
 • تعریف پیش‌فرض‌های فایل کارکرد ماهانه به تفکیک مرکز، پروژه و مرحله
 • انتقال کارکرد از فایل دلخواه از دستگاه‌های حضور و غیاب
 • ایجاد فایل بانک، بیمه و مالیات بر اساس قوانین و مقررات
 • تعریف انواع الگوی سند حقوق
 • صدور اسناد عیدی، بازخرید خدمت به‌صورت ماهانه

 

 

ساختار شکست کار در راهکار پیمانکاری شماران Working Breakdown Structure

از زمان گذشته تا کنون یکی از مهمترین فعالیتهای نظام مند و گسترده فعالیتهای عمرانی در بستر قراردادهای پیمانی چه کوتاه مدت و چه بلند مدت بوده است .

به طوری که افراد زیادی در این حوزه فعالیت داشته که به مدیریت عملیات و فعالیتهای مرتبط با پروژه ها می پردازند.

با پیشرفت فعالیتهای کسب و کار واژه ای به معنای  پیمانکاری با فعالیتهای مختلف در سطح دنیا پر رنک تر و وسیع تر شدند که تعریفشان بدین گونه بود : مجموعه ای است  که می تواند به صورت حقیقی و یا حقوقی فعالیت داشته و با افراد حقیقی و حقوقی قراردادی منعقد و مهمتر از همه مسئولیت انجام و تحویل آنرا به عهده می گیرد .

از اینرو شرکت های پیمانکاری بر اساس مقررات کشوری در ایران به یازده گروه اصلی تقسیم بندی شده اند :

آب،ساختمان،نیرو،کشاورزی،صنعت و معدن،راه و ترابری،نفت و گاز،ارتباطات ،کاوش های زمینی،تاسیسات و تجهیزات ،مرمت آثار باستانی.

در تمام پروژه های پیمانی فرد یا شرکت متعهد می گردد با دریافت مبلغ معینی از کارفرما و یا فرد سفارش دهنده در مدت زمان مشخصی عملیاتمتعهدشده در پیمان را شروع و تحویل نماید .

در تمامی پروژه های پیمانکاری دو عنصر زمان و هزینه نقش کلیدی را در اخذ و تحویل پیمان ها را دارد به طوری که ابزار ها ی متعددی برای تخمین و بررسی زمان و هزینه های مرتبط در طول انجام پروژه در دسترس کاربران قرار دارد تا جایی که این ابزارها با اعتماد به وجود آورده در خصوص پروژه های پیمانکاری،عضو جدا ناپذیری از این کسب و کار شده اند .

کنترل مراحل پروژه چه در بخش آماده سازی یا پیاده سازی و یا تحویل آن با استفاده از ابزارهای نام برده استفاده میشود که شایع ترین آنها نرم افزار MS-Project و نرم افزار Primavera  میباشد که با کنترلهای دقیق در دوران تحویل پروژه ها یکی از مهمترین و پر اعتماد ترین ابزارهای مدیریت پروژه ها میباشند

اما در ابتدای مقاله به دو عنصر زمان و هزینه اشاره شد که تقش کلیدی در پروژه های پیمانکاری را داشتند و مساله اینجاست که دو ابزار نام برده عموما در عنصر زمان و مدت تخمینی فعالیهای تعریف شده به کمک پروژه ها و مدیران پروژه می آیند در حالی که برآورد هزینه ها و مبلغ اختصاص یافته در پروژه ها چه در برآورد و چه در هنگام عملیات نقش اساسی را دارد

حال سوال اینجاست راهکار چیست؟

در ادامه این مقاله به بررسی این سوال و راهکار ارائه شده در شرکت شماران سیستم و نرم افزار قدرتمند پیمانکاری این شرکت میپردازیم .

برای تخمین و مدیریت عملیاتی و مالی یک پروژه نیاز به تقسیم بندی فعالیتهای پروژه و یا همان خرد کردن پروژه داریم که در فعالیتهای پیمانی WBS(ساختار شکست کار) نام دارد

باید دقت شود که این شکست پروژه و تعریف مراحل مختلف آن منطقی و حساب شده باشد زیرا هرچقدر این ساختار ریز تر شود کنترل و مدیریت پروژه به مراتب سخت تر است

علاوه بر تعیین و ثبت ساختار شکست پروژه تعیین هزینه ها و اسناد مربوط به پروژه پیمانی و در نهایت بررسی سود و زیان حاصل پروژه راه را برای ادامه راه در این کسب و کار روشن خواهد کرد

در تعریف WBSدر راهکار سیستم پیمانکاری شماران سیستم بعد از تعریف پروژه و گروه بندی آن شروع به ثبت اطلاعات WBSپروژه می کنیم

در تعریف  WBSنیاز به مشخص کردن وضعیت EPC  پروژه میباشد.EPC  مخفف  Engineering  Procurement Construction    است. تمامی پروژه های عمرانی به سه نوع فعالیت طراحی یا مهندسی (E)   تجهیزیا تامین (P)ساخت یا اجرا (C)تقسیم میشوند و مراحل شکست پروژه در این سه نوع فعالیت خلاصه میشود .

بعد از مشخص شدن نوع فعالیت EPCنوبت به تعریف WBSمی شود که در مراحل :

1-اقلام مربوط به فهرس بها

2-مشاغل

3-مواد و مصالح

4-کارکرد ماشین آلات

5-کارکرد پیمانکاراد

در راهکار شماران سیستم تعریف می شود .

در تعریف هر WBSزمان شروع و پایان-ارزش وزنی و حجم فعالیت نیز ثبت می گردد

در مقاله بعدی به تفسیرموضوعات اشاره شده می پردازیم...

 

تسهیم سربار و انواع آن

مفهوم سربار:

کلیه هزینه هایی که در جریان تولید اتفاق می افتد اما نمی توان آنها را به طور مستقیم و مشخص به اقلامی از تولید یا محصولی خاص اختصاص داد به عنوان سربار کارخانه یا سایر هزینه ها تولید شناختهمی شوند نمونه های مشخص این هزینه ها؛ مواد غیرمستقیم تولید، دستمزد غیرمستقیم، هزینه تعمیرات و هزینه های استهلاک ماشین آلات، هزینه بیمه و سایر مواد مشابه می باشد.

 

 

 

مرکز هزینه : بخش هایی از یک واحد تولیدی که به ساخت محصول و یا به ارایه خدمات اشتغال داشته باشد،یک مرکز هزینه استو به دو بخش :

1-تولیدی

2- خدماتی

طبقه بندی می شوند.

 

مراکز یا دوایر تولیدی :

دوایری هستند، که مستقیماً به تولید محصول اشتغال دارند.

 به عنوان مثال:

ریسندگی ، بافندگی ، رنگرزی، یک مرکز هزینه دریک کارخانه پارچهبافیمیباشند ؛

و یا دایره برش ، دایره جوشکاری

و دایره رنگرزی، یک مرکز هزنیه دریک واحد تولیدی سازنده لوازم خانگی است.

 

 

دوایر خدماتی:

دوایری هستند، که مستقیماً به تولید محصول اشتغال ندارند. ولی خدماتی برايدوایرتولیدی و دیگر دوایرخدماتی، انجام می دهند.

 

 به عنوان مثال، می توان از دوایری مانند، دایره کارگزینی ، دایرهتعمیرات ، رستوران وحسابداری نام برد.

انتخاب مبنائی مناسب، برای تسهیم هزینه های عمومی کارخانه به دوایراستفاده کننده از این هزینه ها، کارآسانینیست وتاحدودی به شرایط واحد تولیدی ونیزبه سیستم حسابداری بهای تمام شده بستگی دارد.

 

 

نحوه انتخاب مبانی تسهیم سربار در شماران:

             

 

انواع روش تسهیم :

 

 

 

تسهیم اولیه عبارت است از:
 
سرشکن کردن هزینه های غیرمستقیم به مراکز هزینه، اعم از دوایر تولیدی ودوایرخدماتی؛
براساس مبناهای مناسببرای هردایره تولیدی وهردایره خدماتی، ستونی درنظرگرفته می شود،
وپس از تسهیم تمام هزینههای غیرمستقیم به دوایر تولیدی ودوایرخدماتی ، جمع هریک از ستونها بطورجداگانه بدست می آید، که نشاندهنده
سهم هردایره تولیدی وخدماتی ازهزینه های غیرمستقیم خواهد بود.

 

 

کاربرگ تسهیم اولیه سربار:

 

 

 

نکته : در نرم افزار شماران فرآیند تسهیم اولیه سربار از طریق ثبت اسناد و عملیات بطور مکانیزه صورت می پذیرد.

 

تسهیم ثانویه:

تسهیم ثانویه عبارتاستاز، سرشکن کردن هزینه های دوایر خدماتی به دوایر تولیدی با انتخاب مبنائی مناسب.
واحدهای خدماتی مستقیماً به واحدهای تولیدی وابسته اند؛
پسهزینه های مصرف شده دردوایرخدماتی فقط به واحدها ودوایر تولیدی مربوط میشود.
براساس تعریف تسهیم ثانویه، باید هزینه های
مصرف شده دردوایرخدماتی به نحوی به واحدهای تولیدی سرشکن گردد،که هزینه های این دوایر به صفربرسد.

 

 

 

تسهیم ثانویه به روش مستقیم :
دراین روش، فرض براین است که، دوایر خدماتی به یکدیگرسرویس نمی دهند ویا اگر مبادله سرویس هم صورتگیرد، آنقدرناچیز است که می توان از آن صرف نظرنموده، دراین صورت هزینه هریک از دوایرخدماتی درتسهیم
ثانویه مستقمیاً و با استفاده از مبنائی مناسب فقط به دوایر تولیدی سرشکن می گردد.

دراین روش چون اثرخدماتمتقابل دوایرخدماتی درنظرگرفته نمی شود، نتایج حاصل از روش تسهیم مستقیم چندان دقیق و معقول نیست.

بکارگیری روش یکطرفه به این شرط است که، بعضی از دوایرخدماتی به طوریکطرفه به دیگر دوایر خدماتی سرویس بدهند ولی از آن دوایر سرویس نگیرند و یاچنانچه سرویس هم دریافت می
نمایند، به لحاظ مبلغ آنقدرناچیز باشد که بتوان آنرا نادیده گرفت
.

 

 

تسهیم ثانویه به روش یکطرفه :

دراین روش، از خدمات بعضی ازدوایرخدماتی به دیگر دوایر خدماتی به علت کم اهمیت بودن آن،
صرفنظرمی شود و هزینه آن دایره خدماتی، به صورت یکطرفه به دوایر تولیدی وسایر دوایرخدماتی سرشکن می گردد.

 

 

تسهیم ثانویه به روش دوطرفه (متقابل)
دراین روش، خدماتی را که دوایرخدماتی برای یکدیگر انجام می دهند به طور دقیق درنظرگرفته شده؛ودرمحاسباتمنظورمی گردد.

نحوهیعمل به این صورت است که، هزینه هردایره خدماتی به دوایرتولیدی وسایردوایرخدماتی سرشکن میگردد.
به همین دلیل، استفاده از تسهیم ثانويه به روش دوطرفه اگرچه نتایجدقیق وقابل قبولی به دست می دهد، ولی
مستلزم محاسبات پیچیده و طولانی خواهدبود.

 

 

امکان تسهیم سربار با تمامی روش ها در نرم افزار شماران:

 

 

 

 

 

مقایسه روش های فوق :

روش مستقیم نسبت به دو روش دیگر مقرون به صرفه تر بوده و روش ساده تری نسبت به دو روش دیگر می باشد اما قابلیت اتکای اطلاعات را از بین می برد.
روش یک طرفه نتیجه ای تقریبی داشته و معمولا گرایش بیشتری به سمت روش مستقیم دارد و اغلب برای مراکزی کاربرد دارد که میزان خدماتی که به سایر مراکز ارائه میدهند به مراتب بیشتر از خدماتی است که دریافت مینمایند
در روش متقابل یا ریاضی محاسبات به شدت پیچیده بوده اما بسیار دقیق که اطلاعات مربوط و قابل اتکا به استفاده کنندگان مخابره می نماید و بیشتر برای مراکزی که بطور مدام در حال تبادل خدمات هستند و ارزش ریالی خدمات هم بالا است کاربرد دارد.

 

 

 
 
 
 

توزیع و پخش

در زندگی روزمره برای همه مردم دنیا تهیه مایحتاج از اصلی‌ترین دغدغه‌های است. در دسترس بودن محصولات تولیدشده بر فروش آن محصول تأثیر به سزایی دارد. برخی محصولات علیرغم داشتن کیفیت و مبلغ مناسب به علت در دسترس نبودن نمی‌توانند به اهداف فروش دست یابند.
امروزه یکی از عناصر آمیخته بازاریابی که نقش تعیین‌کننده‌ای را در موفقیت تولیدکنندگان در بازارهای صنعتی داراست، سیستم توزیع شرکت است. در واقع با توجه به پدیده جهانی‌شدن و رقابتی شدن صنایع، نیاز به یک سیستم توزیع یکپارچه و هماهنگ بیش از گذشته احساس می‌شود. بدون شک شرکت‌هایی در دنیای تجارت موفق خواهند بود که از سرعت، دقت، کیفیت و هزینه کمتر در ارائه محصولات خود برخوردار باشند.
این مزایا نیاز به مدیریت حمل‌ونقل، انبار و استفاده از روش‌های کارا و بهره‌ور در وصول مناسب و به‌موقع را بیشتر نمایان ساخته است به‌طوری‌که حتی تأثیر خود را بر تولید به سبب نیاز به یک برنامه مناسب تولید و به موقع بگذارد.
قیمت تمام‌شده توزیع محصول تأثیر مستقیمی در سود و زیان شرکت دارد و به همین دلیل بهره‌وری توزیع کالا می‌تواند نقش اساسی در کاهش هزینه‌ها ،افزایش سود و در دسترس بودن کالاها در بازار ایفا نماید.
فرایند توزیع و پخش فرایند پیچیده‌ای نیست ولی این فرایند از حساسیت بالایی برخوردار است، چرا که شیوه پخش، زمان رساندن کالا و حضور فعال و پررنگ در بازار باعث می‌شود تا یک برند در ذهن مشتری ثبت شود. سیستم توزیع و پخش کالا در کشور از لحاظ زیرساخت‌ها و عملکردها از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست،سنتی بودن و جزیره‌ای بودن ساختار توزیع کالا و نبود یک سیستم جامع و یکپارچه و نه صرفاً یک سیستم فروش و پخش باعث افزایش هزینه‌های توزیع کالا به بالاتر از 50 درصد قیمت نهایی کالاها شده است.
ساماندهی و بهره‌برداری از اطلاعات دریافتی به یک ابزار دقیق و کارآمد نیازمند است که تمام فعالیت‌های دریافت سفارش از مشتریان، تحویل کالا به مشتریان، وصول مطالبات و کنترل حساب مشتریان، فروشندگان و بازاریاب‌ها. ثبت عملیات سفارش، تأیید و مراحل خروج کالا می‌بایست به‌صورت دقیق در آن ثبت گردد. در یک فرآیند فروش افراد مختلفی درگیر می‌باشند. ویزیتور، راننده، عامل فروش که بعضاً چندین نفر نیز در یک فروش ذینفع خواهند بود که گاها درصد پورسانت‌ها هم متفاوت است.
طرح‌های تشویقی چون کالای هدیه در قبال فروش مشخص و طرح‌های پلکانی تخفیف مشتری را در جهت خریدی بیشتر تشویق می‌کند. تهیه الگوی محاسباتی توسط تیم مدیریت فروش مشخص می‌گردد ولی محاسبه دقیق آن می‌بایست توسط یک نرم‌افزار قدرتمند باشد تا خطاها را به حداقل برساند. تعیین گزارش‌های دقیق از مسیر بازاریابی‌ها، گزارش‌ها از عملکرد عوامل فروش و جداول مقایسه‌ای فروش تصمیم‌گیری را در جهت پیشرفت سازمان ساده‌تر می‌کند.
یکی از مهم‌ترین عوامل در پرداخت پورسانت نحوه تسویه فاکتور است که مدیر سیستم می‌تواند توسط این ابزار قدرتمند پرداخت پورسانت را به دریافت وجه و یا چک از مشتری و یا در زمان وصول چک دریافتی منوط نماید. یک سیستم نوین پخش می‌بایست به‌صورت متمرکز فرایندهای شرکت را مدیریت نماید و این فرایندها از تولید تا رسیدن محصول به دست مشتری به‌صورت یکپارچه کنترل نماید. مجزا نمودن توزیع و پخش و یا اصطلاحاً جزیره‌ای دانستن فرایند توزیع و پخش باعث عدم تمرکز بر روی بر روی همه عوامل تأثیرگذار می‌شود و تنها پارامترهای مؤثر بر توزیع و پخش را در نظر می‌گیرد. نرم‌افزار توزیع و پخش شماران کلیه مراحل ثبت سفارش، تأیید سفارش، مراحل خروج کالا از انبار را پوشش می‌دهد. تقسیم کالاها جهت پخش بهینه و با برنامه، ثبت برنامه‌های تشویقی فروش جهت خریدار و بازاریاب، تعیین انواع فروش در زمان ثبت فروش و محاسبه خودکار تخفیفات و یا کالای هدیه بر اساس حجم فروش و یا مبلغ فاکتور در این سیستم انجام خواهد شد.
در تمامی سازمان‌های چه تولیدی و چه خدماتی و یا بازرگانی سیستم توزیع و پخش به‌عنوان واحد منابع ساز برای سازمان تأثیرات قابل‌توجه ای بر بخش‌های مختلف سازمان می‌تواند داشته باشد که در صورت هرگونه نقصی در این سیستم می‌تواند کل سازمان را مختل نماید.
به همین دلیل نیز تنها باوجود یک نرم‌افزار توزیع و پخش به‌تنهایی نمی‌توان مشکلات سازمان را حل نمود، شاید برخی از مشکلات واحد فروش مرتفع گردد ولی به دلیل مستقل بودن از سایر ارکان سازمان بهبودی در عملکرد یکپارچه سازمان ایجاد نمی‌گردد و تنها با یک سیستم کاملاً یکپارچه با سایر بخش‌ها این هدف پوشش داده می‌شود.
به نظر می‌رسد سازمان‌ها نیازی به خرید صرفاً نرم‌افزار توزیع و پخش ندارند بلکه نیاز اساسی سازمان‌ها تهیه یک نرم‌افزار توزیع و پخش که به‌صورت کاملاً یکپارچه با سایر نرم‌افزارها بتواند این فرآیندهای توزیع و پخش را به‌درستی سازمان‌دهی نماید و گزارشات مناسب به مدیران و کارشناسان ارائه نماید.

 

معیار های انتخاب نرم افزار چیست؟

در کسب و کارهای امروزی و در بنگاه های اقتصادی در کل دنیا، استفاه از رایانه و سیستمهای نوین نرم افزاری یکی از مهمترین عوامل موفقیت در استراتژیهای تدوین شده می‌باشد .تا آنجایی که انتخاب یک سیستم یکپارچه و نرم افزار تخصصی می‌تواند مهم‌ترین ابزار رسیدن به اهداف برنامه ریزی شده باشد.
اما سوال اینجاست این انتخاب چطور و در چه زمانی انجام گیرد تا باعث ایجاد بازدهی مثبتی و کاهش ریسک‌ها و افزایش سود حاصل از فعالیت‌های اقتصادی و کاهش هزینه های جاری گردد.
آیا نرم افزارهای سیستمی و راهبردی این قابلیتها را دارد؟آیا تا این حد مهم هستند؟
در پاسخ به این سوال باید با جرات و با صدای رسا گفت بله ...
امروزه با تمام پیچیدگی ها و ظرافت های موجود در کسب و کارها و وسعت بدون مرز فعالیت های اقتصادی و گستردگی فعالان این امر، هر انتخاب نا درستی میتواند خسارات بسیار زیادی را در بلند مدت و در اکثر فعالیتها در کوتاه مدت ،شامل شود .خسارتهایی که گاها بسیار سخت قابل جبران می‌باشد .
انتخاب نرم افزار برای هر کسب و کار نیز از همین موارد است .انتخابی که می‌تواند تمامی اسناد ،دستور العمل‌ها ،مراودات مالی و بازرگانی و فرایندهای سازمانی را به طور صحیح و بدون نقص اجرا و نگهداری و پایش کند و یا با عملیاتی شدن آنها خسارت بسیار قدرتمندی در انحلال کسب کار وارد کند .
با یک مثال ساده به تشریح این مورد می‌پردازیم .نمایش سود حاصل از فعالیتهای بازرگانی و خدماتی در هر کسب و کار اولین قدم برای ادامه مسیر برنامه ریزی شده است البته این مقوله با بحث سرمایه گذاری کاملا متفاوت است .
یک کارفرما بعد از انجام فعالیتهای تعریف شده در کسب و کار خود میخواهدمیزان سود و زیان سه ماهه خود را بررسی و نقشه را ه سه ماه آینده را مشخص کند البته که بهترین و کوتاه ترین راه استفاده از نرم افزار مالی موجود و گرفتن گزارش از آن سیستم میباشد که در کسری از دقیقه قابل انجام است .کارفرما کاملا متکی بر گزارشات واصله و خوشحال از رقم نمایشی سود فعالیت خود ادامه مسیر را با خیال آسوده ادامه میدهد .
اما این آخر کار نیست !
چه میزان به صحت اطلاعات و گزارشات اخذ شده اطمینان است.به چه اعتمادی میتوان بدون تجزیه و تحلیل ابتدا تا انتهای دوره مالی به این گزارشات امضای صحت گذاشت .
استفاده از نرم افزار های سازمانی و ورود علم انفورماتیک توانسته است بسیاری از این شبهات و موارد و بی اعتمادی ها را حل و خیال کارفرمایان را آسوده کند به شرط آنکه انتخاب سیستم از روی منطق و بررسی های کارشناسانه انجام شود که به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم .
1-سابقه شرکت ارایه دهنده نرم افزار
2-متخصص بودن افراد ارایه دهنده و مشاور در خصوص بحث تخصصی و عملکرد یکتای نرم افزار ارایه شده
3-یکپارچگی کامل در تمامی امکانات و بخشهای نرم افزار
4-وجود سبد کامل نرم افزاری در خصوص نیاز های آینده انفورماتیکی
5-استفاده از تکنولوژی های مدرن در تولید نرم افزار
6-بومی بودن و اصالت سیستم
7-مجوزهای مورد تایید سازمانهای ذیربط
8-منعطف بودن نرم افزارها در خصوص اندازه کسب و کارها (کوچک – متوسط - بزرگ)

9- تجارب موفق در کسب و کار های مختلف

10-وجود SLA(Service Level Agreement توافق نامه سطح خدمات و خدمات پس از فروش مستمر و تعریف شده.
این موارد چند نکته در خصوص انتخاب و اجرای بهینه نرم افزارها در کسب وکارهای اقتصادی می‌باشد که به زبان کاملا ساده بیان شد امیدواریم در تمامی کسب و کارها شاهد پیشرفت و موفقیت باشیم .

 

اهمیت تعیین درست مراکز و عوامل هزینه در بهای تمام‌شده

در سازمان‌ها برای گزارشگری و شناسایی بهتر هزینه‌ها آن‌ها را بر اساس عوامل هزینه و مراکز هزینه تفکیک و طبقه‌بندی می‌کنند. برای سازمان‌ها مطلوبیت دارد بدانند یک هزینه مشخص (عامل هزینه و محرک هزینه، مانند هزینه برق یا هزینه تعمیر و نگهداری ساختمان) در کدام‌یک از بخش‌های اداری، مدیریت، فروش، خدمات و یا تولید انجام‌شده است. هر یک از این بخش‌ها خود می‌توانند دارای مراکز جداگانه‌ای باشند. برای نمونه در بخش تولید ممکن است مراکز هزینه‌ای چون برش، جوشکاری، مونتاژ، رنگ‌کاری و بسته‌بندی وجود داشته باشد. در بخش خدمات ممکن است مراکز هزینه‌ای چون انبار، رستوران، نگهبانی، سرپرستی، تعمیرات و نگهداری و ... وجود داشته باشد. برای نمونه اگر در این سازمان در ماه فروردین هشتاد میلیون ریال هزینه اضافه‌کاری پرداخت‌شده باشد، مدیران و تصمیم گیران سازمانی می‌خواهند بدانند بیش‌ترین هزینه اضافه‌کار جذب کدام‌یک از مراکز هزینه شده است تا بر اساس حجم تولید، مقدار ضایعات، حاشیه سود و ... در رابطه با ساعات اضافه‌کار تصمیم‌گیری کنند و برای نمونه آن را افزایش یا کاهش دهند. برای کاهش هزینه‌های تولید و افزایش حاشیه سود لازم است تا سازمان‌ها از ترکیب دقیق هزینه‌ها به تفکیک محل‌های رخ داد آن‌ها اطلاع داشته باشند. برای نمونه برای کاهش هزینه دستمزد لازم است تا بدانیم دستمزد در مرحله اول در چه مراکزی و در مرحله دوم به چه افرادی پرداخت می‌شود. در تحلیل دقیق دستمزد بر پایه مراکز هزینه گاه یک سازمان را به آنجا رهنمون می‌نماید که کل فعالیت‌های یک مرکز هزینه خود (مثلاً فعالیت‌های مرکز هزینه رنگ‌کاری) را برون‌سپاری کند و انجام آن را به یک پیمانکار واگذار نماید زیرا در این صورت برای آن سازمان مقرون‌به‌صرفه تر خواهد بود. به‌استثنای نیازهایی این چنین در حوزه گزارشگری، تحلیل و تصمیم‌گیری روش‌های محاسبه بهای تمام‌شده نیز در بردارنده مفاهیمی است که تقسیم‌بندی مراکز را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. در محاسبه بهای تمام‌شده هزینه‌های تولید و هزینه‌های خدمات تولید، یعنی هزینه‌های رخ‌داده در مراکز هزینه تولیدی و خدماتی، به‌عنوان هزینه‌های مواد، دستمزد مستقیم و هزینه‌های سربار، ذیل بهای تمام‌شده کالای ساخته‌شده آورده می‌شوند اما هزینه‌های اداری، فروش و مدیریت و ... به‌عنوان هزینه‌های اداری، تشکیلاتی، فروش شناسایی می‌شوند و به‌هیچ‌عنوان ذیل بهای تمام‌شده کالای ساخته‌شده گزارش نمی‌شوند. هم‌چنین برای تفکیک هزینه‌های مستقیم تولید (مانند دستمزد مستقیم) از هزینه‌های غیرمستقیم تولید و هزینه سربار (مانند هزینه دستمزد کارگران آشپزخانه) نیاز است تا مراکز هزینه تولیدی و مراکز هزینه خدماتی به‌دقت از هم متمایز و تفکیک شوند؛ بنابراین همواره مراکز هزینه در یکی از گروه‌های سه‌گانه تولیدی، خدماتی و اداری، فروش قرار داده می‌شوند و سپس خود این گروه‌ها به مراکز هزینه ریزتری تقسیم می‌شوند. برای تفکیک مراکز هزینه تولیدی از مراکز هزینه خدماتی باید گفت که مراکز هزینه تولیدی آن مراکزی هستند که جریان اصلی کالا (مواد، نیمه ساخته و محصول) از آن‌ها عبور می‌کند و در این مراکز بر روی این جریان اصلی کالا کار انجام می‌شود و در آن تغییراتی به وجود می‌آورد. ممکن است گفته شود با این حال جریان اصلی کالا از مراکز هزینه‌ای چون انبار، نگهبانی و حتی حمل‌ونقل عبور می‌کند اما این مراکز، مراکز هزینه خدماتی هستند. می‌بایست یادآور شد جریان اصلی کالا در هنگام عبور از مراکز هزینه تولیدی هم‌زمان تغییر و تبدیل پیدا می‌کند. برای نمونه کالا در رنگ‌کاری رنگ می‌شود اما همین کالا صرفاً از انبار عبور می‌کند بدون آن که تغییر و تبدیلی در آن صورت پذیرد.

 


عامل هزینه:
جهت تهیه گزارش‌های کارآمد و دقیق از وضعیت هزینه‌ها نیاز است تا هزینه‌ها خود به عامل‌ها و یا محرک‌های هزینه دسته‌بندی شوند. برای نمونه نیاز است تا هنگامی‌که از هزینه‌های حقوق و دستمزد سخن گفته می‌شود مشخص شود منظور از این هزینه دقیقاً کدام‌یک از محرک‌های آن است. محرک‌هایی چون حقوق پایه، حق اولاد، اضافه‌کار، حق مأموریت، پاداش، بهره‌وری و ... . دسته‌بندی هزینه‌ها سبب می‌شود تا بتوان هزینه‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد و اطلاعات قابل‌درک‌تر و مختص با آن هزینه را درباره آن‌ها به نمایش گذاشت. مرکز هزینه و عامل هزینه هرگاه هم‌زمان در شناسایی، طبقه‌بندی و گزارش گری هزینه‌ها به کار روند، بستر اطلاعاتی بسیار مناسبی را برای تحلیل هزینه‌ها فراهم می‌کنند. در استاندارد حسابداری شماره یک «نحوه ارائه صورت‌های مالی» دربند 62 و 63 درباره طبقه‌بندی هزینه‌ها، ذیل مفهوم‌های «کارکرد هزینه» و «ماهیت هزینه» سخن گفته‌شده است. منظور از کارکرد هزینه این است که هزینه مربوط به جریان تولید کالا، جریان خدمات تولید کالا و یا جریان فروش، مدیریت و یا هزینه‌های اداری سازمان تولید و فروش کالا است. کارکرد هزینه اطلاعاتی را درباره بخش‌بندی هزینه‌ها به هزینه‌های تولید، خدماتی و اداری و فروش ارائه می‌کند. این در حالی است که «ماهیت هزینه» به‌طور مستقیم به خود هزینه‌ها، عامل‌های هزینه و محرک‌های هزینه مربوط می‌شود و اطلاعاتی را درباره ریز هزینه‌ها ارائه می‌دهد. از دیدگاه استاندارد حسابداری شماره یک افشای هزینه‌ها از دیدگاه کارکرد اجباری نیست اما افشای آن‌ها از دیدگاه ماهیت هزینه‌ها ضروری است.
بند 62: در روش طبقه‌بندی بر مبنای کارکرد هزینه که بعضاً روش بهای تمام‌شده فروش نامیده می‌شود، هزینه‌ها برحسب کارکرد به‌عنوان بخشی از بهای تمام‌شده فروش، توزیع یا اداری طبقه‌بندی می‌شوند. این نحوه ارائه در مقایسه با روش طبقه‌بندی هزینه‌ها برحسب ماهیت اطلاعات مربوط‌تری را در دسترس استفاده‌کنندگان قرار می‌دهد، لیکن در این روش تخصیص مخارج به کارکردها می‌تواند اختیاری و نیازمند اعمال قضاوت قابل‌توجهی باشد.
بند 63: در روش طبقه‌بندی بر اساس ماهیت هزینه، هزینه برحسب ماهیت (نظیر استهلاک، مواد مصرفی، کرایه حمل، حقوق و دستمزد، تبلیغات) با یکدیگر جمع شده و در صورت سود و زیان منعکس می‌شود.

البته باید دقت داشت که بین «عامل هزینه» و «محرک هزینه» تفاوت ظریفی وجود دارد. عزیز عالی ور در جلد اول حسابداری صنعتی (مفاهیم و کاربردها در هزینه‌یابی) ص 106 درباره «شناسایی محرک‌های هزینه» می‌نویسد:
اولین اقدام مهم برای تفهیم و درک رفتار هزینه‌ها در هر سازمانی، شناسایی محرک‌های هزینه است. محرک هزینه، ویژگی رویداد یا فعالیتی است که موجب می‌شود هزینه‌ها به‌واسطه آن رویداد یا فعالیت واقع شوند. در بسیاری از سازمان‌ها، انواع مختلف هزینه‌ها به محرک‌های گوناگون هزینه واکنش نشان می‌دهند. مثلاً، در مؤسسات تولیدی، هزینه دستمزد مونتاژ می‌تواند تابعی از مقدار محصول تولیدشده یا تعداد قطعات در هر محصول باشد. برعکس، هزینه دستمزد تنظیم ماشین‌آلات می‌تواند تابعی از دفعات تولید باشد. هزینه حقوق و دستمزد مربوط به مدیریت مواد می‌تواند از عوامل مرتبط با مواد نظیر مقدار و هزینه مواد مصرفی، تعداد قطعات در محصولات مختلف و تعداد دریافت محموله‌های مواد ناشی شود؛ بنابراین می‌توان نتیجه‌گیری کرد که بسیار ساده‌نگری خواهد بود اگر تمام هزینه‌های دستمزد کارخانه با هم جمع و سپس گفته شود که جمع هزینه دستمزد تابعی از مقدار محصول تولیدشده است. از دیدگاه حسابداری صنعتی و مدیریت، حسابداران باید در جداسازی انواع گوناگون هزینه در مخازن یا حوضچه‌های مختلف هزینه و شناسایی مناسب‌ترین محرک هزینه برای هر یک از این مخازن و حوضچه‌ها دقیق باشند.
حسابداران صنعتی و مدیریت باید به میزانی که یک هزینه یا مجموعه‌ای از هزینه‌ها هماهنگ با یک محرک هزینه مشخص تغییر می‌کند، توجه کنند. هرقدر همبستگی بین هزینه و محرک هزینه موردنظر بیش‌تر باشد، درک و برداشت از رفتار آن هزینه دقیق‌تر خواهد بود. نکته دیگر، توجه به رویکرد فزونی منافع بر مخارج در شناسایی محرک‌های هزینه است. هرقدر تعداد محرک‌های هزینه مورد استفاده در توصیف رفتار هزینه‌ها افزایش یابد، صحت اطلاعاتی که بدست می‌آید افزایش خواهد یافت اما هزینه تهیه و دستیابی به اطلاعات نیز بالا خواهد رفت.

 

 

بهای تمام شده

در تجارت امروز و در بنگاه های اقتصادی کل دنیا ،مهمترین عامل، سود آن مجموعه و شرکت ها می باشد .منفعتی که در ازای اجرای خدمات و یا فروش کالا به وجود می آید .برای به دست آوردن سود خالص و ناخالص نیاز به محاسبه هزینه کرد واقعی در خصوص فرایندهای مالی و اقتصادی می باشیم.چه در امر تولید و چه در امر بازرگانی مفهوم بهای تمام شده امریست ضروری و کاربردی که علاوه بر تعیین سود و زیان ، خط مشی و نقشه ادامه راه رادر اختیار مدیران ارشد سازمان ها قرار می دهد. مبحث دیگری که از اصول اولیه بهای تمام شده یا حسابداری صنعتی است هزینه یابی میباشد که در ادامه به آن اشاره میکنیم.
-حسابداری صنعتی ، شاخه ای از علم و فن حسابداری است که وظیفه جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل و مراکزهزینه و محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات را بر عهده دارد در واقع حسابداری صنعتی یا بهای تمام شده یک ابزار بسیار مهم در اختیار مدیریت می باشد تا با استفاده از استانداردهای حسابداری صنعتی بهای تمام شده تولیدات را محاسبه کند و کنترل خود را بر روی هزینه های مواد،دستمزد،و سایر هزینه های تولید(سربار) اعمال نماید.
- حسابداری صنعتی به عنوان یک رشته از رویه ها و قواعد منظم برای ثبت و گزارش کردن اندازه گیریهای مرتبط با هزینه های ساخت کالاها و ارائه خدمات به شکل تفصیلی ،تعریف شده است .
درواقع ،حسابداری صنعتی شامل شبکه ای از مفاهیم ،روشها و تکنیکهایی است که برای شناسایی ،اندازه گیری،طبقه بندی ،تخصیص، تجمیع و گزارش کردن هزینه ها ومقایسه آنها با استانداردها و بودجه ها بکاربرده می شود . مکانیسمی که از طریق و بر اساس آن ، اطلاعات حسابداری صنعتی شناسایی ،پردازش و گزارش می گردد ،سیستم حسابداری صنعتی یا سیستم هزینه یابی نامیده می شود .( مرجع جلد اول مفاهیم و کاربردها در هزینه یابی ترجه عزیز عالی ورص 16و 17)
- حسابداری صنعتی ،که گاهی اوقات حسابداری مدیریت نیز نامیده میشود ،باید بعنوان بازوی مدیریت در ارتباط با برنامه ریزی و کنترل فعالیتها تلقی میگردد. در حقیقیت حسابداری صنعتی مدیریت را با ابزار حسابداری مورد نیاز جهت برنامه ریزی ،کنترل و ارزیابی عملیات مجهز مینماید . (منبع حسابداری صنعتی جلد دوم /سازمان حسابرسی ص8)
تا چندین سال پیش میزان سود و درآمد خالص به روش عینی و سنتی انجام می شد .چنانچه میزان ستانده از داده در همان بخش اولیه، یعنی خرید کالا و فروش آن بیشتر بود ، سود این معامله تلقی می شد.
اما امروزه هدف از محاسبه بهای تمام شده اهداف عالی تری در سازمان است که در زیر به بخشی از آن اشاره می شود :
الف – منبع ص 19 سازمان حسابرسی /مفاهیم و کاربرد هزینه یابی /عالیور )
1. اندازه گیری و محاسبه بهای تمام شده تولیدات ،یعنی هزینه یابی
2. فراهم کردن اطلاعات لازم برای ارزیابی عملکرد
3. فراهم کردن اطلاعات لازم برای تصمیم گیری

ب- منبع ص 10 سازمان حسابرسی /حسابداری صنعتی جلد 1

1. یاری و مشارکت در ایجاد و اجرا برنامه ها و بودجه ها
2. فراهم نمودن اطلاعاتی جهت مدیریت بمنظور تصمیم گیری نسبت به انتخاب یک راه حل از بین چندین راه حل موجود (تصمیم گیری )
3. برقراری روشها و شیوه هایی که اعمال کنترل را میسر ساخته و درصورت امکان باعث کاهش هزینه ها گردد .
4. تعیین ارزش موجودیها بمنظور هزینه یابی و قیمت گذاری آنها وکنترل مقادیر عینی موجودیها در فرصتهای مناسب .
5. تعیین هزینه ها و سود برای یک دوره حسابداری
محاسبه بهای تمام شده سنتی از برآورد ارزش کار دستگاه های خط تولید، ساعت کاری نفرات در خط تولید بعلاوه مجموع هزینه های خرید کالاهای اولیه و در صد سود مشخصه تولید کننده قیمت خالص و نا خالص کالای تولیدی را مشخص می کرد.
اما به وضوح مشخص است این نوع محاسبه به جزئیات مساله اشاره نداشته و بیانگر تمامی هزینه ها و فعالیتها نمی باشد.
همانگونه که ذکر شد ،هزینه یابی از اصول بهای تمام شده می باشد که عبارت است از طبقه بندی و تسهیم صحیح هزینه ها به منظور تعیین قیمت تمام شده محصولات و خدمات .
شناسایی و کنترل هزینه ها به عنوان بازوی توانمند مدیریت تلقی می شوند ،چون اطلاعات موثری در انجام مذاکرات آگاهانه ،شرکت در مناقصات ،تخصیص ظرفیت های تولیدی به محصولات سودآور و راهبردی ،را در اختیار مدیران ارشد قرار می دهد.
سیستم هزینه یابی یکی از موثرترین و مهمترین عوامل در جهت رشد ، ارتقا و سودآوری تولیدمی باشد. با هزینه یابی صحیح راه برای به دست آوردن بهای تمام شده هموارتر می شود .
برای تعیین بهای تمام شده می بایست مراحل زیر را در نظر گرفت:
هزینه های ثابت –هزینه های متغیر-هزینه های مختلط –هزینه های نیمه متغیر-هزینه های نیمه ثابت که در این جا به دو نوع از هزینه ها اشاره می کنیم :
هزینه های ثابت:اقلامی که به طور مستقیم و به تناسب تغییر سطوح فعالیت افزایش و یا کاهش پیدا نمی کند.
هزینه های متغیر :اقلامی که به طور مستقیم و به تناسب تغییر سطوح فعالیت افزایش و یا کاهش پیدا می کند.
اقلام متغیر در هزینه ها:مواد مستقیم-دستمزد مستقیم-سربار ساخت.
عامل دیگر تاثیر گذار در محاسبه بهای تمام شده، سیستم اندازه گیری موجودی کالا می باشدکه می توان از روش فایفو (روش اولین صادره اولین وارده ) یا از روش میانگین موزن و یا از روش شناسایی ویژه استفاده نماییم.
بنا بر این بهای تمام شده و محاسبات مربوط به آن ،نیاز به بررسی های دقیق در خصوص عملیات خرید،تولید و فروش را دارد تا بتوان به طور دقیق به سود حاصل از فعالیتها رسیدکه با توجه به وجود نرم افزارهای عملیاتی دراین خصوص انجام این موارد به شدت سریع و دقیق شده است.

تنظیم : آقای مهندس سعید سلیمانی (مدیر فروش BPMS شرکت شماران سیستم)
  

اشتراک در شبکه های اجتماعی